Kocham KonieDzieciństwo

Urodziłam się w majątku Niemojewo na Kujawach, powiat Włocławek, województwo warszawskie, 28 czerwca 1931 roku. Moi dziadkowie ze strony mamy pochodzili z okolic Mohylewa na Białorusi, zaś dziadkowie ze strony ojca z Kujaw. Moi rodzice poznali się w Warszawie w 1927 roku, a rok później, w 1928 roku pobrali się.

 
 

Konie interesowały mnie od wczesnego dzieciństwa. Cały dzień spędzałam na podwórzu, w stajni i w oborze obserwując zwierzęta. W wieku kilku lat jeździłam w Niemojewie na linijce zaprzęgniętej w Kubusia (fotografia w galerii) i na grzbiecie niewidomej klaczy Baśki.

Mój starszy brat, Andrzej też pasjonował się końmi ale były to konie mechaniczne. Od wczesnego dzieciństwa interesował się motocyklami i samochodami, których wtedy było mało. Ojciec tak mu ufał, że pewnego razu kiedy do nas przyjeżdżał wuj Władysław, Andrzej, mając wtedy 12 lat otrzymał od ojca kluczyki, aby wyjechać po wuja na stację kolejową. Wujek widząc smarkacza za kierownicą tak się przeraził, że wynajął dorożkę a brat wrócił samochodem sam.

W czasie okupacji jeździłam figurowo na łyżwach na lodowisku przy kawiarni "U aktorek", przy ul. Pięknej, róg Al. Ujazdowskich w Warszawie. Moim nauczycelem był wtedy Zdzisław Karczewski, aktor, który po wojnie w filme "Sami swoi" grał Johna. Kelnerką w kawiarni była wtedy m. in. Mieczysława Ćwiklińska. Aktorzy w czasie okupacji bojkotowali Niemców, nie występowali w teatrze a na życie zarabiali w inny sposób, tak jak to było możliwe ale też godne.

O wielu innych ciekawe historiach z mojego dzieciństwa opowiadam na zamieszczonych filmach video, do obejrzenia których serdecznie zapraszam.

Galeria zdjęć
Wanda Wąsowska (z lewej) z bratem Anrzejem w majątku Niemojewo.
Wanda Wąsowska ze swoimi pieskami, Cyganem i Lordzikiem (foksteriery).
Wanda Wąsowska na linijce zaprzęgniętej w Kubusia (Niemojewo).
Ja (z prawej) i mój brat Andrzej z tatusiem w Borzymiu, rodowym majątku Siniarskich.
Copyright © 2009 by JMC. Powered by Contentia CMS.